Kalisie vonná
Toto video mluví za vše: Video
Zdroj: Receptář prima nápadů.
Kalisii Vonnou koupíte v našem e-shopu: Kalisie Vonná
Kotvičník zemní
Další užitečné video.
Zdroj: Youtube.com
Koupíte v našem e-shopu: Kotvičník zemní
U nás mužete zaplatit platební kartou
Zásilkovna - Dobírka zrušena.
Jelikož se nám množí nevyzvednuté zásilky na výdejních místech zásilkovny, jsme byli nuceni dobírku na zásilkovnu zrušit.
Na dobírku kurýrem GLS je stále možné.
- Úvod
- Semena - Bylinky
- Levandule lékařská (semena)
Levandule lékařská (semena)

- Celý popis
- Související zboží27
- Levandule lékařská (semena)Skladem23 Kč
Levandule lékařská
Levanduli lékařskou řadíme mezi snad nejoblíbenější léčivé bylinky u nás v české republice. Nejen kvůli její léčivé schopnosti ale také díky kvůli její aromatické vůni. S levanduli lékařskou můžeme dělat mnoho věcí. Například různé čaje, oleje a můžeme ji přidat i do koupelí. Je to vytrvalý polokeř. Řadíme ji do čeledi hluchavkovitých. Lidově ji říkáme dulenka. Levanduli poznáme samozřejmně podle jejich typických květů. Existuje i více druhů Levandule, ale tato Levandule lékařská je neznámější a nejpoužívanější. Můžeme ji také nalézt v přírodě, například na vysluněných svazích a ojediněle vystupuje až k hranici lesa. Dorůstá do výšky až 60 cm.
Léčivé účinky: Skvěle napomáhá pří nespavosti, olej z Levandule pomáhá při různých plísních, kloktadlo napomáhá léčit afty, drobné vřídky a záněty v ústní dutině. Podporuje trávení a tlumí nadýmání. Ale hlavně má uklidňující účinky a uklidňuje při psychických vypětí. Jak už jsme zmínili Levandule pomáhá při usínání a zajištuje klidný spánek.
Levandule lékařská také pomáhá při kožních potížích. Přírodní přípravky z Levandule lékařské můžeme dokonce porovnávat s tea tree olejem. Z levandule můžeme jsi doma vyrobit například Levandulový olej, masku na vlasy a spoustu dalších. Mezi pozitivní účinky na pleť zařídíme například dezinfekční a antibakteriální účinky, zjemnění vrásek, pomoct při spálení na slunci, hojení ran a jizev a regenerace pokožky.
Výsev: Levanduli vyséváme ideálně v době února až března. Semínka Levandule lehce zatlačíme do substrátu, neposypáváme. Doba klíčení semínek je různá, většinou týden až čtrnáct dnů ale někdy jsi musíme počkat měsíc než nám vyrostou nějaké lístky. Jakmile nám naše rostlinky vyrostou do výšky 10 cm, můžeme je vysadit ven. Kvete od června do srpna. Levandule potřebuje lehčí a dobře propustnou zeminu. Zeminu udržujeme teplou a vlhkou - nejlepší je pokojová teplota. V zimě mladé rostlinky musíme ochránit před chladem, jinak by nemuseli přečkat zimu. Ale starší rostlinky už zimu zvládne.
Pěstování: Levanduli vyhovuje lehká a propustná zemina. Ale také hlinitopísčitá půda. Jedná se o suchomilnou rostlinu, tak se zálivkou trochu šetříme. A příliš velká zálivka by mohla Levanduli uškodit.
Množení: Levanduli můžeme množit dvěma způsoby.
- řízkování
Řízkujeme starší rostlinu v období dubna. Řízky od délce 10cm zapícháváme do půda hluboko cca 5cm. Do podzimu Levandule vytvoří kořínky. Ale dbáme na to aby byla půda vlhká.
- Hřížením
- Tento druhý způsob není už tak známý ale také je dost jednoduchý. 3-4 leté rostliny ohneme pár větviček k zemi, a přikryjeme lehce hlínou. Aby vrcholky byli nad povrchem půdy. Toto hřížení provádíme na podzim po ostříhání květů. Na větvičkách by měli mýt už kořínky. Větvičky odebereme a zasadíme je samostatně.
Mrazuvzdornost: Levandule je mrazuvzdorná ale je lepší mladé rostlinky ochránit před mrazem.
Sušení: Abychom mohli levanduli usušit musíme ji ustříhnout. Levanduli stříháme v době kvetení. Levanduli sušíme dvěma způsoby. První je v troubě. Květy levandule jsi naskládáme na plech. A pozvolna sušíme. Pozor teplota nesmí přesáhnout 35° C. Druhý způsob je klasický. Květy levandule zavážeme do menších svazků a pověsíme do stinného a teplého místa. Že je levandule dostatečně usušená poznáme tak, že ze stonku kvítky opadávájí. Levanduli skladujeme v jakýkoliv suchých a čistých uzavíratelných nádobách.
výška | až 60cm |
mrazuvzdornost | ano |
substrát | lehká, propustná nebo hlinitopísčitá |
zálivka | menší větší zálivka by mohla rostlince uškodit |
výsev | únor až březen |